קוליטיס ulcerative colitis

קוליטיס ulcerative colitis

קוליטיס היא מחלה כרונית, ממשפחת מחלות המעיים הדלקתיות (IBD) ומאופיינת בדלקת וכיבים במעי הגס המלווים בשלשול דמי, התכווצויות בבטן וחום. המחלה מתחילה בד"כ ברקטום ובמעי הגס התחתון אולם היא יכולה לערב את כל המעי הגס.

הגורמים לקוליטיס

הסיבה לקוליטיס  אינה ידועה וההשערה היא כי קיימת תגובה בלתי תקינה של מערכת החיסון של הגוף הגורמת לתגובה דלקתית: באופן תקין מערכת החיסון מגינה על הגוף מזיהומים אולם במחלת הקוליטיס הכיבית, השערה היא כי מערכת החיסון תוקפת חיידקים אשר נמצאים במעי הגס ואינם מזיקים לה. בתהליך זה תאי דם לבנים נשלחים לציפוי הפנימי של המעיים וגורמים לדלקת כרונית ונזק למעי. גורמים נוספים הינם:

תורשה וקוליטיס

קוליטיס נוטה לעבור בתורשה ומחקרים מראים כי ל- 20% מחולי קוליטיס כיבית יש קרוב משפחה החולה בקוליטיס כיבית או במחלת קרוהן. בנוסף, קיימת תפוצה שונה בקבוצות אתניות שונות לדוגמא: הסבירות לפתח מחלות מעי דלקתיות אצל יהודים אמריקאים ממוצא אשכנזי גבוהה פי 4-5 מהאוכלוסייה הכללית.

גורמים סביבתיים לקוליטיס

קוליטיס נפוצה בעיקר בעולם המערבי ושכיחותה גבוהה יותר באזורים עירוניים מאשר בכפריים.

גורמים פסיכולוגיים לקוליטיס

דחק ומצוקה נפשית עלולים לגרום להחמרת התקפי המחלה, ולהגברת תדירות ההתלקחויות.

אבחנת קוליטיס כיבית

אבחון מחלת קוליטיס מתבצע על ידי בדיקה גופנית מלאה של החולה, בחינת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית, בדיקות מעבדה (ספירת דם, מדדי דלקת, הערכה של מצב הספיגה, בדיקות צואה, ויטמינים ועוד) ושלילת גורמים אחרים היכולים להוביל לדלקת מעיים. בהמשך המטופל יופנה לביצוע בדיקות הדמיה של מערכת העיכול (כגון קולונוסוקפיה, CT, חוקן בריום ועוד)

הטיפול בקוליטיס

עד כה לא נמצא טיפול המביא לריפוי מלא של קוליטיס והטיפולים הקיימים נועדו להפחתת התהליך הדלקתי וכפועל יוצא להקלה בחומרת הסימפטומים. לאחר השגת יעד זה, הטיפול התרופתי מיועד להפחתת תדירות התלקחות המחלה ולשיפור איכות החיים. קיימים מספר סוגי טיפולים, אשר מותאמים בצורה אינדיווידואלית לכל מטופל בהתאם לחומרת הדלקת ובהתאם לתלונות הסובייקטיביות שלו. סוגי הטיפולים העיקריים הם תרופתיים, כירורגיים ותזונתיים.

טיפול תרופתי בקוליטיס

הטיפול התרופתי בקוליטיס יכול לכלול תרופות נוגדות דלקת (כגון רפאסאל ופנטסה) המיועדות לטיפול במחלה בדרגות חומרה קלה עד בינונית ולמניעת התלקחות, אנטיביוטיקה (כגון פלג'יל וציפרוגיס), קורטיקוסטרואידים (כגון בודסון ופרדינסון) המיועדות לטיפול במחלה בדרגת חומרה בינונית עד קשה, תרופות המווסתות את פעילות מערכת החיסון (כגון אימורן ומתוטרקסאט) לטיפול במחלה פעילה שלא דוכאה ע"י תרופות אחרות, טיפולים ביולוגיים (כגון רמיקייד והומירה) המיועדים לטיפול בקוליטיס פעילה בדרגה בינונית עד קשה בחולים שלא הגיבו לטיפולים אחרים.

טיפול כירורגי בקוליטיס

כאשר לא ניתן יותר לשלוט בסימפטומי קוליטיס באמצעות תרופות יש צורך בניתוח. בקרב חולי קוליטיס 20%-40% יזדקקו לניתוח בו מסירים את קטע המעי החולה ומחברים את שני מקטעי המעי הבריאים. ניתוח עשוי להוביל להקלת הסימפטומים למשך תקופה ארוכה אך אינו מרפא לחלוטין את המחלה.

במקרים קשים בהם הטיפול הרפואי אינו מצליח או במקרים בהם נמצאו תאים סרטניים במעי הגס יהיה צורך בניתוח הסרת המעי הגס, ניתוח, הגורם לריפוי קוליטיס כיבית. בעבר, היה צורך לאחר ניתוח זה, לשאת שקית חיצונית המודבקת לעור אשר אליה התרוקנו היציאות (סטומה חיצונית) אולם כיום, ניתן ליצור בניתוח כיס פנימי מהמעי הדק ולהצמידו לשריר הסוגר של פי הטבעת כך שלא יהיה צורך בסטומה חיצונית.

טיפול תזונתי בקוליטיס

אין ממצאים המעידים כי הגורם למחלת קוליטיס הוא מזון מסוים אך תזונה נכונה עשויה לסייע בהפחתת הסימפטומים של המחלה. בנוסף, מחלת הקוליטיס כרוכה בשלשולים הגורמים לספיגה ירודה של מזון ושל ויטמינים ומינרלים ולכן ישנה חשיבות מרובה לתזונה מאוזנת והשבת חומרי תזונה חיוניים לגוף.

טיפול פסיכולוגי בקוליטיס

מתח נפשי עשוי להשפיע על מחלת קוליטיס ולהגביר את סימפטומי המחלה בשעת התלקחות. כמו כן תתכן ירידה כללית באיכות החיים, חשש מן העתיד ואי וודאות כללית בנושא התמודדות עם המחלה. הטיפול הפסיכולוגי מיועד לסייע למטופל לעבד את האובדנים הכרוכים בקבלת עובדת היותו חולה במחלה כרונית, לאפשר לו להתאבל ובהמשך לזהות את כוחות ההתמודדות שלו ולהשתמש בהם. הטיפול יוכל לסייע בשיקום הדימוי העצמי אשר נפגע כתוצאה מן החולי ולסייע בלימוד דרכי התמודדות חדשים. מאחר ומחלת הקוליטיס הכיבית מושפעת גם ממתח נפשי, אחת ממטרות הטיפול תוכל להיות לימוד של טכניקות להפחתת מתחים ולחיזוק הביטחון העצמי. חולים אשר פנו לקבלת טיפול פסיכולוגי בעקבות המצוקות הנלוות למחלת הקוליטיס הכיבית הראו שיפור במדדי הסתגלות למחלה ובתפקודם הכללי.

אהבתם את הפוסט? שתפו...

תגובות

מאמרים נוספים

medicpsychology

טיפול פסיכולוגי אונליין

טיפול פסיכולוגי אונליין מתבצע דרך תוכנות שיחות וידאו כגון skype  או zoom. בדרך זו המטפל יכול לראות את המטופל, לשמוע את טון הדיבור ולהתייחס אליהם כמו בפגישה פנים אל פנים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן