מחלות מעי דלקתיות (IBD)

מחלות מעי דלקתיות (IBD)

קרוהן וקוליטיס הינן מחלה כרונית, ממשפחת מחלות המעיים הדלקתיות (IBD) המאופיינות בדלקת וכיבים לאורך מערכת העיכול. הסיבה למחלות מעי דלקתיות אינה ידועה וההשערה היא כי קיימת תגובה בלתי תקינה של מערכת החיסון של הגוף הגורמת לתגובה דלקתית

עד כה לא נמצא טיפול המביא לריפוי מלא של מחלות מעי דלקתיות והטיפולים הקיימים נועדו להפחתת התהליך הדלקתי וכפועל יוצא להקלה בחומרת הסימפטומים. לאחר השגת יעד זה, הטיפול התרופתי מיועד להפחתת תדירות התלקחות המחלה ולשיפור איכות החיים.

למרות שאין עדות לכך שגורמים פסיכולוגיים מובילים למחלות מעי דלקתיות, מתח נפשי עשוי להשפיע על מחלות המעי ולהגביר סימפטומים בשעת התלקחות. כמו כן תתכן ירידה כללית באיכות החיים, חשש מן העתיד ואי וודאות כללית בנושא התמודדות עם המחלה. הטיפול הפסיכולוגי רפואי מיועד לסייע למטופלים לעבד את האובדנים הכרוכים בקבלת מחלה כרונית, לזהות את כוחות ההתמודדות ולהיעזר בהם בכדי לחזור לפעילות שגרתית.  מאחר ומחלות מעי דלקתיות מושפעת גם ממתח נפשי, אחת ממטרות הטיפול תוכל להיות לימוד של טכניקות להפחתת מתחים ולחיזוק הביטחון העצמי.

אהבתם את הפוסט? שתפו...

מאמרים נוספים

medicpsychology

חרדה

חרדה היא תגובה טבעית ונורמלית למצבים של סכנה או של

קרא עוד »
medicpsychology

טיפול פסיכולוגי אונליין

טיפול פסיכולוגי אונליין מתבצע דרך תוכנות שיחות וידאו כגון skype  או zoom. בדרך זו המטפל יכול לראות את המטופל, לשמוע את טון הדיבור ולהתייחס אליהם כמו בפגישה פנים אל פנים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן