קרוהן crohn's disease

קרוהן crohn's disease

קרוהן הנה מחלה כרונית הגורמת לדלקת של מערכת העיכול. לרוב היא מתפתחת בחלק הנמוך ביותר של המעי הדק (איליאום) ובמעי הגס, אך היא יכולה להופיע בכל חלק של דרכי העיכול, מהפה ועד לפי הטבעת ובכל שכבות המעי. בעשורים האחרונים הפכה המחלה לנפוצה יותר בארצות מערביות ובארצות מתפתחות. היא מופיעה באופן שווה אצל נשים וגברים, נפוצה יותר אצל יהודים ונוטה להתפתח במשפחות שיש להן גם היסטוריה של קוליטיס כיבית. רוב המקרים מתחילים לפני גיל30 .

סימפטומי קרוהן

יכולים להופיע הסימפטומים הבאים: שלשול ממושך, כאבי בטן, חום, לעיתים דמם רקטאלי. יתכן גם אובדן תאבון, ירידה במשקל, פגיעה במפרקים, פגיעה בעיניים, פגיעה בעור ובכבד, פיסטולות ועייפות רבה. מדובר במחלה המאופיינת בהתלקחויות והפוגות כך שבתקופות של הפוגה הסימפטומים נעלמים ואורך החיים חוזר להיות תקין.

הגורמים לקרוהן

הסיבה למחלת קרוהן אינה ידועה וההשערה היא כי קיימת תגובה בלתי תקינה של מערכת החיסון של הגוף הגורמת לתגובה דלקתית: באופן תקין מערכת החיסון מגינה על הגוף מזיהומים אולם במחלת קרוהן, ההשערה היא כי מערכת החיסון מגיבה ותוקפת חיידקים אשר נמצאים במערכת העיכול ואינם מזיקים לה. בתהליך זה תאי דם לבנים נשלחים לציפוי הפנימי של המעיים וגורמים לדלקת כרונית ונזק למעי.

גורמים נוספים לקרוהן

תורשה- לגנים תפקיד חשוב במחלות מעי דלקתיות ומחקרים מראים כי ל-20%-25% מהחולים עשוי להיות קרוב משפחה עם קרוהן או קוליטיס כיבית. בנוסף, קיימת תפוצה שונה בקבוצות אתניות שונות לדוגמא: הסבירות לפתח מחלות מעי דלקתיות אצל יהודים אמריקאים ממוצא אשכנזי גבוהה פי 4-5 מהאוכלוסייה הכללית.

גורמים סביבתיים לקרוהן

מחלות מעי דלקתיות נפוצות בעיקר בעולם המערבי ושכיחותן גבוהה יותר באזורים עירוניים מאשר בכפריים. בנוסף, עישון או הרגלי אכילה לא נכונים תורמים ככל הנראה להתפתחות המחלה.

גורמים נפשיים­ לקרוהן

דחק ומצוקה נפשית עלולים לגרום להחמרת התקפי המחלה, ולהגברת תדירות ההתלקחויות.

אבחנת קרוהן

אבחנת קרוהן משלבת בין בדיקות גופניות, בירור היסטוריה רפואית, בדיקות מעבדה (ספירת דם, מדדי דלקת, הערכה של מצב הספיגה, בדיקות צואה, ויטמינים ועוד) ושלילת גורמים אחרים היכולים להוביל לדלקת מעיים. בהמשך המטופל יופנה לביצוע בדיקות הדמיה של מערכת העיכול (כגון קולונוסוקפיה, צלום מעי דק, CT אנטרוגרפיה, קפסולה למעי הדק וכו)

הטיפול בקרוהן

עד כה לא נמצא טיפול המביא לריפוי מלא של מחלת קרוהן והטיפולים הקיימים נועדו להפחתת התהליך הדלקתי וכפועל יוצא להקלה בחומרת הסימפטומים. לאחר השגת יעד זה, הטיפול התרופתי מיועד להפחתת תדירות התלקחות המחלה ולשיפור איכות החיים. קיימים מספר סוגי טיפולים, אשר מותאמים בצורה אינדיווידואלית לכל מטופל בהתאם לחומרת הדלקת ובהתאם לתלונות הסובייקטיביות שלו. סוגי הטיפולים העיקריים הם תרופתיים, כירורגיים ותזונתיים.

1. טיפול תרופתי בקרוהן

הטיפול התרופתי בקרוהן יכול לכלול תרופות נוגדות דלקת (כגון רפאסאל ופנטסה) המיועדות לטיפול במחלה בדרגות חומרה קלה עד בינונית ולמניעת התלקחות, אנטיביוטיקה (כגון פלג'יל וציפרוגיס), קורטיקוסטרואידים (כגון בודסון ופרדינסון) המיועדות לטיפול במחלה בדרגת חומרה בינונית עד קשה, תרופות המווסתות את פעילות מערכת החיסון (כגון אימורן ומתוטרקסאט) לטיפול במחלה פעילה שלא דוכאה ע"י תרופות אחרות, טיפולים ביולוגיים (כגון רמיקייד והומירה) המיועדים לטיפול במחלת קרוהן פעילה בדרגה בינונית עד קשה בחולים שלא הגיבו לטיפולים אחרים.

2. טיפול כירורגי בקרוהן

כאשר לא ניתן יותר לשלוט בסימפטומי מחלת קרוהן באמצעות תרופות יש צורך בניתוח. בקרב חולי קרוהן, כשני שליש יצטרכו לעבור ניתוח כלשהו במהלך חייהם. בניתוח מסירים את קטע המעי החולה ומחברים את שני מקטעי המעי הבריאים. ניתוח עשוי להוביל להקלת הסימפטומים למשך תקופה ארוכה אך אינו מרפא לחלוטין את המחלה והיא חוזרת לעיתים קרובות במקום החיבור של המעי המנותח.

3. טיפול תזונתי בקרוהן

אין ממצאים המעידים כי הגורם למחלת קרוהן הוא מזון מסוים אך תזונה נכונה עשויה לסייע בהפחתת הסימפטומים של המחלה. בנוסף, מחלת קרוהן כרוכה בשלשולים הגורמים לספיגה ירודה של מזון ושל ויטמינים ומינרלים ולכן ישנה חשיבות מרובה לתזונה מאוזנת והשבת חומרי תזונה חיוניים לגוף.

4. טיפול פסיכולוגי בקרוהן

אין עדות לכך שגורמים פסיכולוגיים מובילים למחלת קרוהן אולם מתח נפשי עשוי להשפיע על מחלת הקרוהן ולהגביר את סימפטומי המחלה בשעת התלקחות. כמו כן תתכן ירידה כללית באיכות החיים, חשש מן העתיד ואי וודאות כללית בנושא התמודדות עם המחלה. הטיפול הפסיכולוגי מיועד לסייע למטופל לעבד את האבדנים הכרוכים בקבלת עובדת היותו חולה במחלה כרונית, לאפשר לו להתאבל ובהמשך לזהות את כוחות ההתמודדות שלו ולהשתמש בהם. מאחר ומחלת הקרוהן מושפעת גם ממתח נפשי, אחת ממטרות הטיפול תוכל להיות לימוד של טכניקות להפחתת מתחים ולחיזוק הביטחון העצמי. חולים אשר פנו לקבלת טיפול פסיכולוגי בעקבות המצוקות הנלוות לקרוהן הראו שיפור במדדי הסתגלות למחלה ובתפקודם הכללי.

אהבתם את הפוסט? שתפו...

תגובות

מאמרים נוספים

medicpsychology

טיפול פסיכולוגי אונליין

טיפול פסיכולוגי אונליין מתבצע דרך תוכנות שיחות וידאו כגון skype  או zoom. בדרך זו המטפל יכול לראות את המטופל, לשמוע את טון הדיבור ולהתייחס אליהם כמו בפגישה פנים אל פנים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן