תסמונת המעי הרגיז (IBS)

תסמונת המעי הרגיז (IBS)

תסמונת המעי הרגיז (Irritable Bowel Syndrome, IBS) היא הפרעת מעיים כרונית תפקודית המאופיינת בעיקר בכאבי בטן, נפיחות ושינויים בהרגלי היציאות. לתסמינים אלו לא נלווים ממצאים חריגים בבדיקות רפואיות שגרתיות.

תסמונת המעי הרגיז היא השכיחה ביותר באבחנת גסטרואנטרולוגים ומהווה אחת מעשר התסמונות המאובחנות ביותר בין הרופאים. שכיחותה של תסמונת המעי הרגיז באוכלוסיה המערבית היא בין 10% – 25% כאשר נשים מהוות כ-70% מכלל החולים בתסמונת. הגורמים לתסמונת המעי הרגיז עדיין אינן ידועים במלואם אולם מחקרים מצביעים על כך שמדובר בשילוב בין רגישות יתר של מערכת העצבים ורגישות למזון.

פעמים רבות ישנה החמרה בתסמונת המעי הרגיז  הנובעת ממצבי מתח נפשי: מתח נפשי עלול להביא להתעוררות סימפטומים של כאבי בטן ויציאות לא סדירות אשר יגררו עמם רגשות של חוסר אונים, תסכול, חרדה ודיכאון. רגשות אלו עלולים לעורר תחושה של קושי בשליטה על החיים וירידה בכוחות ההתמודדות אשר עלולים להחמיר את המתח הנפשי ולהמשיך את סימפטומי המעי הרגיז  ואף להגבירם.

הגישה הטיפולית בתסמונת המעי הרגיז הינה הוליסטית המשלבת בין שינויים תזונתיים, טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי רפואי. הטיפול הפסיכולוגי יתמקד בהפחתת מתחים נפשיים ואימוץ שינויים מחשבתיים והתנהגותיים המיועדים לשפר את יכולת ההתמודדות עם תסמונת המעי הרגיז, להפחית את המצוקה הפיזית והפסיכולוגית ולשפר את איכות החיים.

אהבתם את הפוסט? שתפו...

מאמרים נוספים

medicpsychology

חרדה

חרדה היא תגובה טבעית ונורמלית למצבים של סכנה או של

קרא עוד »
medicpsychology

טיפול פסיכולוגי אונליין

טיפול פסיכולוגי אונליין מתבצע דרך תוכנות שיחות וידאו כגון skype  או zoom. בדרך זו המטפל יכול לראות את המטופל, לשמוע את טון הדיבור ולהתייחס אליהם כמו בפגישה פנים אל פנים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן