פסיכולוגיה רפואית

פסיכולוגיה רפואית

פסיכולוגיה רפואית עוסקת בקשרי גוף נפש, בקשר בין תהליכים וגורמים פסיכולוגיים הקשורים למצבי חולי ובריאות פיסיים. תחום פסיכולוגיה רפואית מתמקד בהבנת הקשרים שבין המשתנים הפיזיולוגיים למשתנים ההתנהגותיים והחברתיים, היכולים להשפיע על התפרצות תופעות ומחלות גופניות, על דרכי ההתמודדות איתן ועל מניעתן.

במאה ה- 21 חשיבותה של פסיכולוגיה רפואית עולה כיוון שהרפואה הופכת למאפיין מקצועי, טכנולוגי החסר את המגע האנושי החשוב לריפוי בעת מחלה פיזית. במקום זה תפקידה של הפסיכולוגיה הרפואית היא לעודד אנשים הסובלים ממצוקות פיזיות ומחלות כרוניות לעבד את חוויותיהם הרגשיות ואת השינויים שעמם הם מתמודדים בעקבות החולי הפיזי (שינוי בתפקוד הפיזי, שינוי ביכולת התעסוקתית, שינוי במרקם המשפחתי…), לסייע בשינוי הרגלים ולסייע בשיפור הרווחה הפיזית והנפשית.

הטיפול בפסיכולוגיה רפואית מיועד למטופלים אשר סובלים ממחלות כרוניות כגון סרטן, לסובלים ממחלות לב, לסובלים ממחלות מעי דלקתיות וממצוקות פיזיולוגיות אשר לא נמצא להם הסבר רפואי.

בעזרת טיפול בפסיכולוגיה רפואית ניתן להפחית חרדות ומתחים, לטפל בדיכאון, במשברים, בכאבים ולשפר את איכות החיים.

בטיפול הפסיכולוגי רפואי נעשה שימוש בטכניקות פסיכופיזיולוגיות כגון EMDR, מיינדפולנס והיפנוזה רפואית כשהמטרה הבסיסית היא להגיע לשיפור מהיר באיכות חיי המטופל.

אהבתם את הפוסט? שתפו...

מאמרים נוספים

medicpsychology

חרדה

חרדה היא תגובה טבעית ונורמלית למצבים של סכנה או של אי-ודאות. לחרדות ופחדים יש ערך הישרדותי בכך שהם מגנים עלינו מסכנות אולם כאשר החרדה והפחדים מתעצמים

קרא עוד »
medicpsychology

פסיכולוגיה רפואית

פסיכולוגיה רפואית עוסקת בקשרי גוף נפש, בקשר בין תהליכים וגורמים פסיכולוגיים הקשורים למצבי חולי ובריאות פיסיים. תחום פסיכולוגיה רפואית מתמקד בהבנת הקשרים שבין המשתנים הפיזיולוגיים למשתנים ההתנהגותיים והחברתיים

קרא עוד »
medicpsychology

טיפול פסיכולוגי אונליין

טיפול פסיכולוגי אונליין מתבצע דרך תוכנות שיחות וידאו כגון skype  או zoom. בדרך זו המטפל יכול לראות את המטופל, לשמוע את טון הדיבור ולהתייחס אליהם כמו בפגישה פנים אל פנים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן